• امروز،

بازگشت به زندگی با پرینتر سه بعدی

ارسال شده در خلاقیت‌ها, سازه‌ها - توسط محمد مهدی در پنج شنبه، ۱۶ام خرداد ۱۳۹۲ با ۰ دیدگاه

مطمئنا تاکنون مطالب بسیاری را در مورد پرینت‌های سه بعدی مطالعه کرده اید و با کاربردهای منفی و مثبت آن آشنا شده اید. این وسیله جدید و متفاوت همانند دیگر ابزارهایی که در اطراف ما وجود دارند، هم استفاده مفید دارد و هم استفاده مضر. در این مطلب قصد دارم شما را با یکی از استفاده‌های مفید این دستگاه آشنا کنم.

انگشت‌ها یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اعضای بدن ما هستند، هر چند بدون آن ها می‌توانیم زندگی کنیم اما مسلما بدون آن‌ها از انجام بسیاری از کار ها عاجز و ناتوان می‌شویم. بعضی از انسان‌ها بدون انگشت به دنیا می آیند و خیلی ها هم در سوانح و حادثه های طبیعی و غیرطبیعی انگشت های خود را از دست می‌دهند. این افراد اگر وضعیت مالی مناسبی داشته باشند به فکر یک جایگرین برای انگشت های خود می افتند. رایج ترین کار برای این افراد انگشت مصنوعی است که معمولا هزاران دلار هزینه دربردارد. اما با تکنولوژی پرینت سه بعدی این امکان وجود دارد که با هزینه ای بسیار کمتر و استحکام بیشتر، جایگزینی برای انگشت‌های از دست رفته مهیا کرد.

20130503052428-Waldo_Loves_Robohand

اما چه کسی این انگشت ها را ابداع کرد؟

چندی پیش یک نجار ساکن آفریقای جنوبی که چهار انگشت خود را در یک تصادف از دست داده بود. با کمی خلاقیت توانست انگشت هایی را طراحی  و با یک چاپگر سه بعدی آن‌ها را چاپ کند.
او این انگشت‌ها را با پرینتر (MakerBot Replicator 2) چاپ کرد و با توجه به این نکته که قطعات پلاستیکی بسیار ارزان تر از قطعات مکانیکی هستند، هزینه بسیار کمتری را پرداخت کرد. او پس از انگشت‌های خودش در یک اقدام بشر دوستانه، چهار کودک دیگر را نیز با استفاده از همین تکنولوژی، صاحب انگشت کرد.
اولین کودک که این دست مصنوعی را دریافت کرد، لیام نام داشت و 5 سال از زندگی او می‌گذشت. لیام از ابتدای زندگی انگشت نداشت. مادر او بعد از تولدش متوجه شد که لیام در دست راست خود انگشتی ندارد.
پس از مشاهده این مورد آقای نجار (ریچارد ون) و شریک او ایوان اوون از مادر لیام اجازه گرفتند و یک نمونه از دست های مصنوعی را به رایگان برای این کودک طراحی کردند و به چاپ رساندند.

w680

این تکنولوژی می تواند به زودی جهانی شود و با توجه به هزینه بسیار کمی که دارد، هدیه ای باشد برای میلیون ها انسان نقص عضوی که در جهان امروز زندگی می‌کنند.

منبع: (+)نظر بدهید