• امروز،

نماز شب و فضیلت های آن

ارسال شده در مذهبی - توسط سیدمحمدتقی در جمعه، ۱۱ام مرداد ۱۳۹۲ با ۰ دیدگاه

th (8)برای سبک زندگی جدید و اسلامی باید هر فرد مسلمان در این دوره از زمان ارتباط خود را با معنویت وخداوند متعال بیشتر نماید در احادیث امامان و سخن بزرگان تاکید به نماز شب بسیار بوده وفضیلت های بسیار دارد که به آن اشاره می کنیم:

همان طور که رسول خدا (ص) فرمودند: دو رکعت نماز در دل شب پیش من از دنیا و آنچه در آن است محبوبتر است و حتی درمورد قضای نماز شب میفرمایند:خداوند به کسی که نماز شب ترک شده را در روز قضا کند ، افتخار می کند و می فرماید: ای فرشتگان من ! بنده من قضای چیزی را که من بر او واجب نکرده ام بجا می آورد ، شاهد باشید که من او را آمرزیدم.

و همچنین درحدیث دیگری نیز می فرمایند:بر شما باد به نماز شب ، زیرا آن روش شایستگان پیش از شماست ؛ و بیداری شب انسان را به خدا نزدیک می کند و از گناه باز می دارد و گناهان را می پوشاند و بیماری را از بدن می زداید.

th (9)

آداب نمازشب:

نماز شب مجموعاً یازده رکعت است:

هشت رکعت آن که دو رکعت، دو رکعت مانند نماز صبح خوانده می شود و چهار دو رکعتی آن به نیت نماز شب می باشد.

دو رکعت نماز شفع: بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خوانده شود.

یک رکعت نماز وتر: بعد از حمد سه بار سوره توحید و یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس بخوانیم و می توان یک سوره تنها خواند، سپس دستها را برای قنوت به سوی آسمان بالا می بریم و حاجات خود را از خدا می خواهیم. و برای چهل مؤمن دعا می کنیم.

و طلب مغفرت می کنیم و هفتاد مرتبه می گوییم: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه». از پروردگار خود طلب آمرزش و مغفرت می کنیم و به سوی او بازگشت می نمایم. آنگاه 7 بار می گوییم: «هذا مقامُ العائذٍٍِ بکَ منَ النّارِ»؛ این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می برد. و بعد از آن 300 مرتبه می گوییم: «العفو» و سپس می گوییم: «ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّکَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم».

التماس دعانظر بدهید