• امروز،

سیری در دعای مکارم الاخلاق (۱)

ارسال شده در مذهبی - توسط امیر محمد صلصالی در پنج شنبه، ۱۰ام اسفند ۱۳۹۱ با ۰ دیدگاه

قال رسول الله (ص): «انما بعثت لأتمم مکارم الأخلاق»
مکارم جمع «مکرمه» از ماده کرم در مورد خداوند به نیکی ها و نعمت بخشی هایی گویند که از جانب ذات اقدس او گشته است. اما در مورد انسان، کرم بر اخلاق و رفتار پسندیده که از او جلوه گری می کند اطلاق می شود.
کرامت از جمله واژه هایی است که در زبان فارسی نمی توان برای آن معادلی یافت، ولی اگر بخواهیم مکارم اخلاق را به فارسی برگردانیم، به معنای «بزرگواری نفس»، «بزرگواری روح»، و رفعت مقام معنوی یک انسان است.
انسان برای رسیدن به مکارم اخلاق در وهله اول به خالق خود رجوع می کند که معلم اولیه اوست؛ همانطور که در آیه سوم سوره علق به آن اشاره شده است. و خداوند کریم برای فتح باب ملکوت انسان ها خود را از طریق قرآن و اولیای الهی معرفی می کند. در این راستا کتاب تربیتی خود را هم با صفت کرامت می ستاید: «انه لقرآن کریم فی کتاب مکنون لایمسه الا المطهرون».

سخنی درباره اخلاق
اخلاق جمع خلق است و خلق شکل درونی انسان است؛ چنانچه خلق شکل ظاهری و صوری اشیاء را می گویند.
غرایز و ملکات و صفات روحی و باطنی که در انسان است اخلاق نامیده می شود و به اعمال و رفتارهایی که از این خلقیات ناشی می شوند، اخلاق یا رفتار اخلاقی می گویند.
علم اخلاق علمی است که چگونه زیستن (سبک زندگی) را برای رسیدن به کمال مطلوب به انسان می آموزد و او را به بالاترین مراتب و ملکات و صفات انسانی می رساند؛ به عبارت دیگر، علمی است که تولید نور و روشنایی خاصی در قلب می کند تا با آن بتوان خوب و بد را تشخیص داد شاید منظور امام صادق (ع) از آن علمی که نور است همان علم اخلاق باشد که می فرماید: «العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء»
امام سجاد (ع) نیز در یکی از دعاهایشان در پیشگاه خداوند عرضه می دارد: «وهب لی نورا امشی به فی الناس» (به من نوری عنایت کن که در پرتوی آن در میان خلق راه بروم)
تردیدی نیست که نور علم اخلاق با دل های مستعد انس دارد و دل های سخت و شقی را از آن بهره ای نخواهد بود.
دعای شریف مکارم الاخلاق، حاوی تعالیمی مهم و درس هایی آموزنده و انسان ساز است و به هر نسبت که افراد علاقمند و با ایمان در مضامین آن دقت کنند و دستورات آن را عملا به کار ببندند به همان نسبت از سعادت واقعی و کمال مطلوب بهرمند خواهند شد. این دعا می تواند نقش بسیار سازنده ای در برطرف کردن کمبودهای فرهنگی و اخلاقی فرد و جامعه ایفا نماید.نظر بدهید