• امروز،

سفر به شهرری،شهر امامزادگان

ارسال شده در سفر, مذهبی - توسط سیدمحمدتقی در پنج شنبه، ۳۱ام مرداد ۱۳۹۲ با ۱ دیدگاه

شهر ری، شهر امامزادگان است و در بین آرامگاه های این شهر، بارگاه شاه عبدالعظیم حسنی (ع) که قدمتش به قرن سوم یعنی دوران صفوی، ایلخانی و قاجار می رسد در کنار بارگاه امامزاده حمزه و امامزاده طاهر یکی از مشهور ترین مکان های زیارتی ایران و تهران است.

20110309_072742_4

 

بنای نخستین این آرامگاه را محمد پسر زید داعی علوی در نیمه دوم قرن سوم تعمیر اساسی کرد. بسیاری از نامداران ایران ازجمله ناصرالدین شاه قاجار، آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی، ملا علی کنی و محمد قزوینی، عباس اقبال آشتیانی، شیخ محمد خیابانی، ستار خان، محمدتقی فلسفی و برخی حکّام اردلان که از وابستگان پادشاهان قاجار بودند در کنار آرامگاه و رواق های اطراف، عمدتاً در باغ طوطی، به خاک سپرده شده اند.

اگر به زیارت این امامزاده رفته باشید در بزرگ چوبی بین رواق شمالی و مسجد زنانه نظرتان را جلب کرده این در تاریخی در سال ۹۰۴ هجری قمری به سبک دوره تیموری ساخته شده است تا قدمت و ارزش زیارتگاه را بیش از پیش نشان دهد.

34160420

 در مورد تاریخ ولادت و مدت عمر آن حضرت باید گفت: با توجه به این­که شهادت امام موسى جعفر (ع) در سال ۱۸۳ هجرى اتفاق افتاده، حضرت عبدالعظیم هنگام شهادت آن امام بزرگوار، ده ساله بوده و تا این مقدار حیات امام هفتم را درک کرده است بنابر این آن حضرت در سال ۱۷۳ متولد شده است. با توجه به این­که امام هادى (ع)، در سال ۲۵۴ به شهادت رسیده است، وفات یا شهادت وی که در سال ۲۵۲ هجرى اتفاق افتاده، دو سال قبل از شهادت امام دهم (ع)، در شهر رى به وقوع پیوسته است. بر این اساس، ایشان، ۷۹ سال عمر کرده است.

بهترین گزینه برای رسیدن به شهر ری و حضرت عبدالعظیم مترو است. باید خود را به یکی از ایستگاه های خط یک برسانید و سوار قطار شده و در ایستگاه شهر ری پیاده شوید. از این ایستگاه می توانید با سه وسیله خود را به حضرت عبدالعظیم برسانید.

از مترو تا حرم. هم می توانید تاکسی دربست بگیرید و هم می توانید سوار تاکسی های خطی میدان شهر ری شوید تا از بخش قدیمی و بازار وارد حرم شده. اما اگر قصد دارید با کمترین هزینه زیارت کنید بعد از پیاده شدن از مترو با اتوبوس های خط ۷۱۱ (پارکینگ شهر ری) و ۷۱۹ (فلکه دوم دولت آباد) که از نزدیکی حرم عبور می کنند به این آرامگاه برسید.

توجه کنید که خط ۷۱۱ از ضلع شمالی حرم عبور می کند و می توانید همان جا پیاده شوید اما اگر سوار خط ۷۱۹ شدید باید در میدان شهر ری یا به قول اهالی شهر ری میدان شاه عبدالعظیم پیاده شوید و از بخش قدیمی و سمت بازار وارد حرم شوید.

چشمه‌علی

چشمه علی تصویر بالا

لازم به ذکر است از مکان های دیگر شهرری می توان به ابن بابویه ،برج طغرل و همچنین چشمه علی که یکی از زیبا ترین چشمه های تهران است اشاره کرد که دیدن این سه مکان دیگر نیز خالی از لطف نیست.

 

5692307

ابن بابویه تصویر بالا

برج طغرل تصویر پایین

th (1)

این روزها مصادف با شهادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و شهادت حضرت حمزه (ع)و یاران با وفای پیامبر در جنگ احد است برای آخر این هفته شهرری،حرم شاه عبدالعظیم حسنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

مارا از دعای خیرتان بی بهره مگذارید.

 

نمایش ۱ دیدگاه
نظر بدهید!

  1. متین گفت:

    خیلی جالب بودثوابتون بنویسننظر بدهید