• امروز،

احادیث صادق از امام صادق (علیه السلام)

ارسال شده در مذهبی - توسط سیدمحمدتقی در دوشنبه، ۱۱ام شهریور ۱۳۹۲ با ۱ دیدگاه

امام جعفر صادق، امام ششم شیعیان، در هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری قمری در مدینه متولد گردید. کنیه ایشان ابو عبدالله و لقبشان صادق می باشد. پدر ارجمندشان امام باقر و مادرش ام فروه است. رسول خدا سالها قبل ولادت آن حضرت را خبر داده و فرموده بود نام او را صادق بگذارید، زیرا از فرزندان او کسی است که همنام اوست، اما دروغ می گوید و نامش «جعفر کذّاب»است.

 

eavgxbop0zlckeran6c

 

از رسول خدا در مورد نام و لقب او سخنها و روایاتی است. از جمله این سخن است که فرمود: خداوند از صلب امام باقر (علیه السلام) فرزندی پدید می آورد که کلمه حق و زبان صدق و راستین اسلام است.

 

و هم از وی نقل شده است که فرموده: آنکس که دوست میدارد خدای را ملاقات کند در حالیکه کتاب عمل او در دست راست او باشد باید جعفربن محمد الصادق (علیه السلام) را دوست بدارد.

 

18466

 

در آستانه شهادت این امام بزرگوار چند حدیث از حضرت صادق علیه السلام به همراه منبع معتبر ذکر می شود:

امام صادق(ع) :

به راستى که دل در درون سینه بى قرار است و به دنبال حق مى ‏گردد و چون به آن رسید، آرام و قرار مى ‏گیرد.   (کافى، ج 2، ص 421)

امام صادق (ع) :
همه خیر در یک خانه نهاده شده و کلید آن بى اعتنایى به دنیا قرار داده شده است.
(البحارالانوار)
امام صادق (ع) :
هر که برای خدا دوست دارد و برای خدا دشمن دارد و برای خدا عطاء کند ، از کسانی است که ایمانش کامل است . (اصول کافی ، ج 3 ، ص 189)
امام صادق (ع):
هیچ رگی نمی زند و هیچ سنگی به پای کسی آسیب نمی رساند و هیچ پایی نمی لغزد و هیچ چوبی به دستی خراش نمی اندازد ، مگر به علت گناه . (کافی جلد 2 صفحه 445)
امام صادق(ع) :
شیعیان ما را در سه چیز بیازمایید :
در مواظـبـت بر اوقـــات نمـــازها ،در نگهدارى اسرارشان از دشمنان ما و در همدردى و کمک مالى به برادرانشان (میزان الحکمه، باب صفات الشّیعه)

 

 

 

نمایش ۱ دیدگاه
نظر بدهید!

  1. محمد گفت:

    واقعا احادیث زیبایی هستند.نظر بدهید